Veveričkina pomoc

DeletedUser18220

Hosť
Kedysi veľmi dávno, okolo roku 755 na brehu Váhu stál hrad. Nebol to hrad príliš veľký, ale ani moc malý. Akurát vyhovoval rodine Hófšteterovcov. Bola to nie veľmi bohatá šľachtická rodina, ktorá vlastnila hrad a zopár hektárov pôdy.
Pánom na hrade bol Karol, ktorý si vybral manželku z neďalekého poľského kráľovstva Katarínu. Po dvoch rokoch manželstva sa im narodil syn Karol II. Bolo to malé, krásne bábätko. Neprešiel ani rok a už sa zase ozýval plač z kráľovskej pôrodnice. Tentokrát dievčatko. Ich detstvo ubehlo ako voda a mladý Karol oslavoval 15. Narodeniny. Prišiel čas, vybrať mu budúcu manželku. Lenže Karol sa cítil mladý na ženenie a vyhýbal sa tomu ako mohol. A raz, keď bol na prechádzke v lese, uvidel mladé dievča. Na ramene jej sedela veverička. Zoznámili sa spolu a vysvitlo, že je to dievča z vedľajšieho panstva. Konečne si našiel niekoho do koho sa zamiloval a aj tak nemohol lebo mala iného pána. Rozhodol sa teda, že pôjde za jej otcom a získa si ju. Len že jej otec to nevidel tak pozitívne ako on. Chcel pre ňu manžela z bohatej rodiny a nie nejakého chudáka. Nevedel ako ho odbiť, a tak mu dal úlohu. Musí spoznať podľa vône oblečenie jeho nastávajúcej. Doniesli 1O rovnakých šiat, a mladý Karol postupne ovoňal každé. No a pri jedných zacítil pach veveričky. Hneď vedel, že sú to práve tieto. Nakoniec slovo bolo slovo a pán musel svoju dcéru dať za ženu mladému Karolovi. Svadba bola veľká, s veľa hosťami. Karol dostal veľké veno a odkúpil veľa pozemkov. Stál sa z neho veľký pán ,a na svojom panoval prísne, ale spravodlivo.
Aby si celý jeho rod pripomínal toto slávne obdobie Hófšteterovcov, dali si do erbu veveričku a na ich území sa zabitie veveričky trestalo ako zabitie človeka. A odvtedy si ľudia začali vážiť veveričky .

Kráľovná *ExPO*, svet 38.